مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی
Training Management Center and Job Counseling
 
معرفی مرکز

موسسه آموزش عالی رسام نظر به اهمیت مهارت­ آموزی و توسعه توانمندی­های حرفه­ ای دانشجویان اقدام به راه­ اندازی مرکز مدیریت مهارت­ آموزی و مشاوره شغلی (TMC) وابسته به سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور کرده است. اين مرکز در راستای اجرای طرح ملی توانمندسازی مهارتی دانشجویان از فروردین ۱۳۹۸ تحت عنوان مرکز ارتقاء شایستگی های حرفه ای دانشجویان (SCD) آغاز به فعالیت نمود و در سال 1400 به مرکز مدیریت مهارت­ آموزی و مشاوره شغلی  (TMC) ارتقا یافت. این مرکز دوره های مهارتی متناسب با رشته های تحصیلی مؤسسه را به منظور توانمندسازی و ایجاد مهارت های لازم جهت احراز شغل، حرفه و کسب و کار ارائه می­دهد. مرکز TMC موسسه آموزش عالي رسام تلاش دارد با ارائه تخفیف های قابل توجه در شهریه دوره ­ها و اعطای مدرک معتبر بین المللی و قابل ترجمه در جهت کمک به دانشجویان در کسب مهارت های حرفه ای مورد نیاز در بازار کار و افزایش سطح مهارت کارآفرینی قدم بردارد.
 
  مدیر مرکز:
دکتر سمیه احمدی
دکتری روان­شناسی تربیتی
S.Ahmadi@rasam.ac.ir
۰۲۶۴۵۲۴۷۰۱ داخلی ۱۱۳


 کارشناسان مرکز:
سرکار خانم شیما یوسفی
کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی
s.yousefi@rasam.ac.ir
۰۲۶۴۵۲۴۷۰۱ داخلی ۱۱۳

از مزایای شرکت در دوره های مهارت آموزی:
•    اعطای مدرک معتبر بین المللی و قابل ترجمه
•    افزایش مهارت های حرفه ای جهت جذب آسان تر در بازار کار
•    افزایش سطح مهارت جهت کارآفرینی


 
آشنایی با آموزش­های فنی و حرفه ­ای

الف. آموزش فنی و حرفه ای غیر رسمی
آموزش فنی و حرفه ای غیر رسمی به آموزش هایی اطلاق میشود که ساماندهی آنها به عهده سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بوده و میتواند فرد را برای انجام وظایف شغلی، مهارت های کاری ، مهارت های زندگی و مهارت های مرتبط با توسعه فرهنگی و اجتماعی، حرفه و کسب و کار در حوزه های صنعتی ، خدماتی ، کشاورزی ، فرهنگ و هنر و فناوری های راهبرد نوین آماده نماید و یا توانایی شغلی وی را در انجام این فعالیت ها افزایش دهد.

 ب. گواهی نامه مهارت فنی و حرفه ای
سندی که پس از بررسی معیارهای استانداردهای آموزشی مشخص شده توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به قبول شدگان در آزمون اعطا و احراز شغل شایستگی مربوط به هر حرفه را تایید میکند.
مدارک فنی و حرفه ای به علت دارا بودن کد ملی آموزش شغل، بین المللی بوده و در سایر کشور ها نیز معتبر است و به رسمیت شناخته میشوند و قابل ترجمه رسمی هستند. این مدارک به علت دارا بودن کد بین المللی در سازمان جهانی کار (ILO)  در ۱۸۶ کشور دنیا معتبر می باشند. همچنین در شرایطی با داشتن این مدارک می توان برای دریافت تسهیلات از بانک ها اقدام نمود.
سازمان جهانی کار یکی از موسسات تخصصی سازمان ملل متحد است که به امور مربوط به کار و کارگران می‌پردازد. تلاش اصلی این سازمان حمایت از حقوق بنیادی انسان‌ها و بهبود شرایط کار و زیست بوده است. ILO در حقیقت برای ایجاد اتحاد بین دول، کارفرمایان و اتحادیه‌های کارگری، به منظور اقدامی مشترک برای تضمین منافع هر سه گروه فوق و تحقق عدالت اجتماعی تأسیس شده است. تغییر و تحولات اقتصادی ، اجتماعی ، و فنی در جهان مسائل نوینی را مطرح نمود که موجب شد سازمان بین المللی کار علاوه بر مسایل قبلی خود به موضوعات دیگری نیز، به منظور جامعیت و تحقق مسائل اصلی بپردازد. از این رو در سال 1919 سازمان بین المللی کار، «انستیتـو بیـن المللی مطالعات اجتماعی» را در ژنو (سوئیس) تأسیس نمود که فعالیت اصلی آن آموزش و پرورش در سطوح عالی سیاست اجتماعی و نیروی کار انسانی است. همچنین مرکز بین المللی آموزش را در سال 1965 در شهر تورین ایتالیا تأسیس نمود که مسئولیت آن آموزش و پرورش مدیران و مسئولان، مربیان، تکنسیـن‌ها و مدیران آموزش فنی و حرفه‌ای و همچنین آموزش استاندارهای بین المللی کار به منظور ارتقای اجرای آن‌ها می‌باشد. «انستیتو بین المللی مطالعات کار» نیز از دیگر نهادهای ایجاد شده در سازمان بین المللی کار می‌باشد. به این ترتیب، سازمان بین المللی کار دارای بخش ها و واحدهای تخصصی فرعی است که فعالیت هر یک در چارچوب فعالیت اصلی سازمان بوده و در زمینه های خاص خود نیز به صورت موضوعی فعالیت مي‌كنند. اطلاعات کامل­تر این سازمان از طریق لینک https://www.ilo.org/global/lang--en/index.htm قابل دسترس است.

 

لینک های مفید: 
پرتال سازمان فنی و حرفه ای کشور
http://www.portaltvto.com
سامانه ملی استاندارد مهارت 
http://rpc.irantvto.ir

اعلام نیاز درخواست دوره:
نظر به اینکه اولویت تشکیل و ارائه دوره های مهارت آموزی بر مبنای اعلام نیاز صورت گرفته از سوی دانشجویان و اساتید گرامی مشخص می گردد، دانشجویان و اساتید محترم می توانند دوره های آموزشی مورد نیاز خود را بر مبنای دوره های معرفی شده سازمان فنی و حرفه ای در سامانه ملی استاندارد مهارت (به آدرس: http://rpc.irantvto.ir/) به مرکز TMC اعلام نمایند. 

 تماس با مرکز TMC: 

البرز، کرج ، بلوار باغستان ، روبروی بلوار سربازان گمنام ، نرسیده به میدان فاطمیه ( امام حسین) - موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی رسام، مرکز مدیریت مهارت­ آموزی و مشاوره شغلی (TMC)
 ۳۴۵۲۴۷۰۱ - ۰۲۶    داخلی 113
scd@rasam.ac.ir
تعداد بازديد : 5344